Kumlama Nedir , Nasıl Yapılır ?

Kumlama

Kumlama , metalin zamanla pas ve korozyona uğramasından dolayı üzerindeki yağ, kir, pas ve korozyonu kaldırıp boyama işlemi ile metalin kullanım ömrünü uzatmak için uygulanan bir yöntemdir. Kumlama işlemi, özel imal edilmiş grit adında çeşitli aşındırıcı maddelerle yapılır.

Kumlama , metal yüzeyinde görünen ya da mikronize boyutlardaki pas ve korozyonu yok etmekle birlikte, metalin özünü ortaya çıkarmaktadır. Kumlaması henüz bitmiş olan bir metal, pas ve korozyona karşı en korumasız olduğu zamandadır.

Kumlama

Metal kumlama işleminden sonra nemli bir ortama bırakılırsa bir kaç saat içinde renk değişimi ile kendini belli eden oksidasyona maruz kaldığı gözlenir. Bu sebeple kumlanmış olan metal en kısa sürede korunmalı, boyanarak metalin hava ile teması kesin suretle kesilmelidir. Bunun için en iyi uygulama zinc boyamadır.

NYG TEKNİK olarak bizler bu uygulamaları yetişmiş ve eğitimli çalışanlarımızca profesyonelce yapmaktayız. Unutulmamalıdır ki kumlama ne kadar kaliteli yapılmış olursa olsun, profesyonelce yapılmamış bir boya uygulamasında, iğne ucu kadar bir noktanın hava ile teması halinde, hava alan o noktadan korozyonun başlaması ve tüm metale yayılması kaçınılmazdır. Bu yüzden boya uygulamasının profesyonel ekipman ve ekip ile uygulanması son derece önemlidir.

Kullanıldığı sektöre göre farklı metal yapı ve imalatlara farklı aşındırıcılar kullanmak ve uygun epoksi boyayı, profesyonelce ve aynı zamanda uygun film kalınlıklarında uygulamak kalitenin diğer etkenleridir. Kumlama işleminin amacı her şeyden önce boya uygulanacak olan metalin tam anlamıyla temizlenmesi ve uygulanacak olan boyanın metal yüzeyinde tutunabileceği gözenekler ve pürüzlülük oluşturmaktır.

Kumlama işlemi aynen zımpara kağıdında olduğu gibi bir pürüzlülük sağlamaktadır. Uygulanan boyanın metal yüzeyine herhangi bir kimyasal reaksiyon ile yapışması mümkün değildir. Yapışmanın tam olabilmesi içinde yüzey, uygun aşındırıcılarla pürüzlendirilmelidir.

Comments are disabled.

destek@nygteknik.com +90 216 641 55 55 Orhanlı Mah. Fettah Başaran Cad. No:103 D.2 Orhanlı / Tuzla / İstanbul
2015 Yılında Adnan YURDAGÜL Tarafından Kurulan NYG TEKNİK Özellikle Kumlama Malzemeleri Satışı Konusunda Uzmanlaşarak, Kalitesini Müşterilerinin Güveni ile Perçinlemiştir.